wtorek, 8 grudnia 2015

Historia spodni ;D

Wydawać się może, że spodnie istnieją tak długo, jak długo istnieje cywilizacja. Nic bardziej błędnego. Aż do XIV wieku w Europie spodnie nie były używane – zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili suknie. Pierwsi zaczęli nosić spodnie rycerze, ponieważ suknia utrudniała im jazdę konną. Podpatrzone od barbarzyńskich jeźdźców ze stepów spodnie stały się jednocześnie wyznacznikiem płci.

Początkowo spodnie składały się z dwóch pończoch, które w XIV wieku połączyły się w rajtuzy. Panowie byli wobec tego zmuszeni zdejmować je kilka razy w ciągu dnia, więc wymyślono rozporek. W Renesansie rajtuzy rozdzielono na część górną (bufiaste spodenki) i pończochy. Od początku XIX wieku zaczęto używać długich spodni.

Spodnie były wyznacznikiem płci do końca XIX wieku. Jako prekursorkę wyzwolenia z sukni uważa się Amelię Bloomer. Była to amerykańska emancypantka, która od 1848 aktywnie udzielała się w Konwencji Praw Kobiet, a począwszy od 1849 roku publikowała miesięcznik The Lily.


Periodyk szybko zyskał popularność i stał się głównym pismem Ameryki promującym wyzwolenie kobiet. Poprzez miesięcznik Amelia Bloomer rozpoczęła między innymi walkę o zniesienie restrykcji w ubiorze kobiet. Chodziło tu nie tylko o prawo do noszenia spodni, ale także skrócenie spódnic oraz bielizny pod nią. Pierwszą projektantką nowej kobiecej garderoby była Elizabeth Smith Miller. Opracowała ona specjalne spodnie, oparte na tureckich pantalonach oraz spódnice do kolana.

W roku 1851 Amelia Bloomer ostentacyjnie porzuca suknię na rzecz bufiastych pantalonów. Tzw. sufrażystki noszące spodnie,narażone były na kpiny przechodniów, czasem nie wpuszczano ich nawet do restauracji. Ostatecznie kobiety noszą spodnie na co dzień dopiero po I wojnie światowej.

W latach sześćdziesiątych młodzież oszalała na punkcie dżinsów, wynalezionych przez Oskara Levi-Straussa jeszcze w 1864 roku. Ten Żyd niemieckiego pochodzenia usiłował w San Francisco sprzedać brezent na namioty poszukiwaczom złota, oni zaś potrzebowali mocnych spodni do pracy. Levi-Strauss znalazł więc krawca, który z twardego płótna uszył w ciągu wieczoru spodnie.

Pierwsze dżinsy miały kolor brązowy. Dżinsy w kolorze niebieskim pojawiły się dopiero w 1856 roku. Do farbowania materiału służył sprowadzany z Indii barwnik pozyskany z liści indygowca. Żeby kieszenie poszukiwaczy wypchane złotem się nie rozrywały, krawiec nazwiskiem Jacob Davis wpadł na pomysł wzmocnienia przy pomocy nitów. Nie miał pieniędzy na opatentowanie i wdrożenie pomysłu w życie, zaproponował więc spółkę Straussowi. W 1922 roku dodano do spodni szlufki, suwak zastąpił guziki w rozporku dopiero w 1955 roku. Przez długi czas były to spodnie przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety zaczęły je nosić dopiero w 1935 roku. 


No i tak powstały spodnie a przede wszystkim nasze kochane jeansy!! I kto by sie spodziwał? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz